Teslimat ve Kurulum Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler!

1

Kata teslim

Yüksek hacimli ve ağırlıklı ürünler lojistik firmaları ile kata teslim edilir. Satın alacağınız buzdolabı ve derin dondurucu gibi ürünler için binanızın fiziksel yapısının (yani apartman giriş kapısı, merdiven dairesi genişliği, katlar arası geçişlerde dönemeç aralığı ve yüksekliği, daire kapınızın genişliği veya yüksekliği vb. gibi detayların) ürünün ambalajlı olarak girmesine uygunluğunu göz önünde bulundurun.

Aksi takdirde ürününüzün teslimatı ile ilgili sorun yaşayabilirsiniz.

2

Paketi kontrol edin

Ürünün lojistik ekiplerince kapalı kutuda ve dış ambalajının hasarsız olarak teslim edildiğinden emin olun. Siparişinizi teslim almadan önce kargo görevlisinin yanında ürünün dış ambalajında hasar olup olmadığını kontrol edin.

3

Tutanak ile siparişinizi alın

Ürünün dış ambalajı hasarlıysa kargo görevlisine tutanak tutturarak siparişinizi alın. Tutanak tutulmazsa paketi teslim almayın.

Kolay Kurulum Süreci

1. Kurulum Kaydı
Ürünü telim aldıktan sonra için ilgili markanın çağrı merkezine ulaşarak kurulum kaydı oluşturun.

 

2. Kurulum
Randevu alınan tarihte yetkili servis ürün kurulumu yapacaktır.

Kurulum Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Televizyon, beyaz eşya, solo ve ankastre ürünler, klima gibi kurulum gerektiren ürünlerin kutusu yetkili servis tarafından açılmalıdır. Yetkili servisten önce ürün ambalajı açılmamalıdır.
 

2. Yetkili servis dışında ürünün ambalajının açılması durumunda ürün garanti dışı kalabilir. Olası iade durumunda ürünün iadesi maalesef kabul edilmez.